התמקדות בסיס למטפלים FOT

בהנחיית

מנחות: אמירה ישראלי וסיגל קצב גולן

על התמקדות: יוג'ין ג'נדלין, פרופ' לפילוסופיה ופסיכולוגיה מאונ' שיקגו, עסק וחקר את השאלה מה עובד בטיפול. בעקבות הגילויים שלו לגבי ההשפעה הטיפולית המיטיבה של תגובות המטפל אל החוויה (שלעתים אינה מנוסחת עדיין), ג'נדלין פיתח דרכים להיות במגע ולעורר את מה שהוא קורא לו האימפליסיט (המובלע הלא מנוסח). עם התחושה המורגשת הלא מנוסחת לא ניתן לתקשר באופן הרגיל אולם במגע איתה טמונות האפשרויות לצמיחה אישית אותנטית והתגברות על קשיים באופן שמתאים לאדם ולא לסכמה שיטה או רעיון נתונים מראש. המיומנות המאפשרת להיות במגע עם המובלע נקראת התמקדות והיא מאפשרת לנו לתת תשומת לב פתוחה למשהו שנחווה ישירות בגוף אך עדיין אין לו מילים. ההתמקדות הינה היישום המעשי של "הפילוסופיה של המובלע" פילוסופיה מהפכנית בה עסק כמעט כל חייו.

"בעיות אישיות וקשיים בחיים הם לעולם אינם רק קוגניטיביים, הם לא רק שאלה של איך משהו מובן או מתפרש. תמיד יש קושי שהוא קונקרטי, חווייתי, מורגש ורגשי. המחשבות והפרשנויות של האדם זורמים מ… ומושפעים במידה רבה מהדרך הרגשית בה הוא חי את הסיטואציות. אם האדם המסייע רוצה שהתגובות שלו יהיו בעלות השפעה על פתרון בעיות, על תגובותיו להיות לפחות לפעמים בעלות השפעה חווייתית רגשית. השאלה מה הוא אופי התגובה המיטיבה של המטפל מובילה אותנו לשאלה: איך תגובות המטפל יכולות להיות בעלות השפעה קונקרטית חווייתית אצל המטופל"

((Ugene Gendlin, Experiential response

התמקדות הינה מיומנות המלמדת אותנו לעצור סיטואציה בזמן התרחשותה וליצור מרחב לאפשרויות חדשות ל"הנעה קדימה". היא מעודדת מפגש עם היותר מהגלוי, הידוע, המנוסח, הקוגניטיבי, שאם נהיה איתו במגע הוא יפתח תהליך של תנועה קדימה של עצמו וזו תנביע שינויים נוספים סביבו ואיתם הקלה. התמקדות מאפשרת מפגש עם הבלתי נגיש ובלתי מבוטא בטיפול, שפעמים רבות נפגוש ניצוץ שלו, ומלמדת איך לעבוד איתו באופן שמעשיר ומרחיב את יכולת המטפל לסייע למטופל למצוא את דרכו באופן אותנטי ועמוק.

על התמקדות בטיפול- FOT: לאחר שפיתח את ההתמקדות הוא פיתח את שיטת ה"פסיכותרפיה בהדגש התמקדותי" (Focusing Oriented Psychotherapy-FOT) שמשתמשת בהתמקדות כמקור להבנה ולהתפתחות פסיכולוגיים. בקורס נלמד את אותה גישה, אל עצמנו ואל המטופלים, המאפשרת להיות במגע עם הרובד הרחב, המעורפל אך המורגש והעשיר במשמעות שיכול להוביל לתחושת צמיחה, הקלה, שינוי, התפתחות, פתרון-בעיות, תנועה קדימה.

על הקורס: בחלקו הראשון של קורס זה נלמד ונתרגל את הידע והמיומנות הבסיסיים שבהתמקדות בדגש על החוויה-האישית והאינטראקציה, כבסיסן של ההתמקדות. נלמד איך להקשיב ולתמוך בתנועת ההתמקדות של עמיתי הקבוצה ושל עצמנו, תוך חידוד המיומנות. שלב זה יהווה בסיס ליכולת להיות בעמדה התמקדותית עם מטופלים ובתוך התהליך הטיפולי.  בהמשך הקורס, ניישם את הידע ההתמקדותי שרכשנו לעבודתנו הטיפולית, הן מול המטופלים (בשימוש עקיף או ישיר בכלים ההתמקדותיים בתוך השעה הטיפולית) והן ב"עמדה התמקדותית" ביחס למטופל וביחס לעצמנו בטיפול.

הדגש בקורס יהיה על התנסות, הן בזמן והן בין המפגשים, וילווה בהדגמות חיות ומוקלטות

פרטים:

הקורס יתחיל בתאריך 11.12.2019
ימי רביעי בערב 14:30-17:30 אחת לשבוע – סה"כ 24 מפגשים
עלות: 5,600 ש"ח ניתן לחלק עד 7 תשלומים

תנאי תשלום:
ההרשמה מותנת, בתשלום של 10% מעלות הקורס, בכרטיס אשראי
בהרשמה עד 31.07.2019 –  תינתן הנחה של 10%
ניתן לשלם במזומן או כרטיס אשראי.
יש להסדיר את התשלום כולו לפני פתיחת הקורס.
ביטול לימודים לאחר מפגש ראשון יחויב ב 10% משכר הלימוד ואח"כ לא יינתן החזר