המעגל הפתוח – הפילוסופיה של ג'נדלין כסביבת חיים

בהנחיית

טל אלון מן

הפרקטיקה של ההתמקדות נובעת מפילוסופיה אנושית רחבה שהגה פרופ' ג'נדלין, אבי ההתמקדות.
ג'נדלין הוא פילוסוף של תהליך, של החי והמשתנה, של מה שמעבר למושגים, למבנים, לחוקים, לצורות ולכל מה שכבר נוסח והובחן בשפה.
בהתמקדות אנו מפנים את תשומת ליבנו לגוף, אך מהו גוף זה? איך הגוף פועל מעבר למושגים ולמבנים ולכל מה שכבר נוסח ונקבע והוגדר?
כשאנו מתרגלים התמקדות, אנו לומדים על בשרנו, תרתי משמע, שהגוף אינו מכונה או מחשב או כל מודל מכני אחר הרווח בחשיבה המערבית.
מה יקרה, שואל ג'נדלין בספרו A Process Model, אם נתחיל לחשוב על הגוף ועל ההתמקדות מתוך העיקרון של אינטראקציה תחילה? מתוך קשר עם הגוף ותחושותיו, ולא מתוך עמדה של צופה נפרד?

המושגים של ג'נדלין הם מסוג מיוחד – הם לא מובנים בדרך הרגילה שבה אנחנו מבינים.
כדי שיובנו, מה שהם מתכוונים אליו חייב לקרות בחוויה שלנו אותם.
לכן לימוד המושגים של ג'נדלין הוא תהליך מסעיר של תנועה בין שני קטבים: הקוטב הלוגי, המתוסכל לעיתים, שלא מצליח 'לתפוס' והקוטב המתענג, שנותן להם להפעיל בגוף את השפעתם המסחררת.
בקורס 'המעגל הפתוח' (עוד מושג פרדוקסלי של ג'נדלין), דנה וטל מזמינות אתכן להתנסות בתנועה הזו ובתרומתה לחיינו.

במהלך הקורס נפגוש בכל פעם מושג חדש דרך טקסט של ג'נדלין, נתנסה בו בעזרת תרגילים חווייתיים שיקרבו אותנו אליו ונקרא 'קריאה מורגשת' של הטקסט כדי שיחלחל בגופינו שלנו. נבדוק איך המפגש עם המושג יכול להשפיע על הנושאים המעסיקים אותנו בחיינו האישיים, במיומנותנו כמתמקדים וכממקדים ובתחום העיסוק שלנו.
לבסוף נחזור לטקסט כדי להבין שוב את המושג בהקשר הפילוסופי שלו.

אגדת יער

המושגים בפילוסופיה של ג'נדלין הם כמו יצורי-יער מופלאים ומסתוריים.

ללמוד אותם זה בעצם ללמוד להכיר אותם באופן הכי אישי, לתקשר איתם, להיות איתם באינטראקציה. לא את כולם אפשר לחבב ממבט ראשון. לא כולם קלים לעיכול. אבל הם חכמים כל כך ומלאי חיים כל כך.

הם גרים בכפר משלהם שנקרא הפרוסס מודל, בריבוי בלתי מופרד: בתוך חיי השבט, כל פרט הוא ייחודי ובעל ערך לכלל. בלי השבט ליחיד אין חיים, ובלי היחיד השבט אינו אותו השבט ולכן גם האחרים אינם אותם האחרים. השבט הוא סביבת המחיה המזינה ומקיימת את יצוריה.

המפגש עם שבט המושגים הוא לא מפגש מנקודת מבט של צופה.  אי אפשר לראות אותם 'מבחוץ'. צריך להגיע, לשבת, להקשיב ולאפשר להם לשנות את נקודת המבט שלנו, להרחיב אותה, כך שנוכל לראות אותם במלוא חיותם הנבדלת והשונה כל כך ממה שהעין שלנו רגילה לראות והמודעות שלנו רגילה לחשוב.

בחרנו מושגים שהם לאו דוקא מהמוכרים והקרובים יחסית אלא מהאניגמטיים יותר, המורכבים, אלו שאנחנו מקוות שיובילו אותנו אל עומק החשיבה הג'נדליאנית ואל עומק עצמנו בעת ובעונה אחת.

לבחור להציג כמה  יצורים ש'ייצגו' את השבט, שיציגו את הקהילה כולה, זו משימה קשה מאד וקלה מאד. קשה, כי כולם אהובים, חשובים ובעלי משמעות. קלה, מכיוון שכל מושג מכיל בתוכו את השבט שלו, את השלם, ולדבר על אחד פירושו גם להיות עם השאר, לחוות את השבט החי בתוך היחיד.

אנחנו מזמינות אתכם לראות איך היצורים המופלאים יכולים לתרום לחיים שלנו.

אנחנו מזמינות לשהות במעגל הפתוח שלא הולך לשום מקום אבל בתוכו נולדים כל החידושים.

מושגי בסיס מתוך הפילוסופיה – העמקה בידע הגופני העמוק שמאחורי פרקטיקת ההתמקדות. לימוד שהבנה וחווייה בו הם שלם בלתי מופרד.

פרטים:

הקורס יתחיל בתאריך 4.11.2019
ימי שני בוקר 10:00-13:00  –פעם בשבועיים.  סה"כ 16 מפגשים
עלות: 3,600 ש"ח ניתן לחלק עד 5 תשלומים

תנאי תשלום:
ההרשמה מותנת, בתשלום של 10% מעלות הקורס, בכרטיס אשראי

בהרשמה עד 1.07.2019 –  הנחה של 10%
ניתן לשלם במזומן או כרטיס אשראי.
יש להסדיר את התשלום כולו לפני פתיחת הקורס.
ביטול לימודים לאחר מפגש ראשון יחויב ב 10% משכר הלימוד ואח"כ לא יינתן החזר